Hara allveelaevade sadamast Lahemaal

Üks ebatavaline koht on üksildase Juminda poolsaare idaküljel, Hara lahes, otse Hara saare kõrval. Hara sadam. See on taas üks neist nõuka-aegsetest strateegilistest objektidest (vt ka nt Paldiski tuumaallveelaevnike õppekeskust), millele ligilähedalegi ei saanud. Muide, esimese vabariigi ajal olla Hara saarel mingisugune kalatootmine toimunud (kuulujutt, kinnitage või lükake ümber).. Aga sadamas demagnetiseeriti allveelaevu ja seda selleks, et nad miinidele nähtamatuks jääksid. Umbes viisteist aastat on need varemed seal nüüd seisnud ja oma aega oodanud. Kui keegi teab, mis ja kas selle paigaga ette võetakse, kirjutagu. Huvitav oleks kuulda! Taamal Loksa linn. Nähtud 2008 juulis.

Eelmine Üks selle suve kõige ohtlikum koht
Järgmine Killuke Merepäevadest 2010 mere poolt ja ülalt

3 kommentaari

  1. Haras on olnud küll mingi kalatöötlemiskoht (ühtede andmete järgi Sörenseni kilusoolamise suurtööstus) ja seda vist juba 19. sajandi lõpul.
    Kui Harasse seda jubedat monstrumit ehitama hakati, kanti ümbruskonna küladest kiviaiad, põllukivihunnikud ja ilmselt osa kalmeidki (pinnase?)täiteks kokku.

  2. Mina tänan väga laheda pildi (ja kõigi nende teiste) eest – kõrgemalt on tõesti teisiti. Hea oleks olnud seal kandis käies paljusid kohti mõnekümne kuni -saja meetri pealt hõljudes vaadata, sest võsas ragistades jäid nii mitmedki asjad nägemata. Sealne maastik on tohutult muutunud, aga kus poleks – talude asemel on nüüd tihe mets või tehasehooned (nt Viinistus).

Kommenteeri